Juni månad är en speciell månad

Juni månad är en speciell månad, inte bara för att nationaldagen och midsommarfesterna infaller i denna månad, utan för att just i denna månad varje år, firar flera av våra medlemmar (antingen de själva eller någon som står de nära) tar studenten.

Att ta studenten är en av de viktigaste händelserna i någons liv. Det är just efter den händelsen som ett nytt och viktigt kapitel i ens liv börjar.

Våra medlemmar vet säkert att innan pandemin, sponsrade vi ceremonier för att fira de som har tagit studenten, men detta år är andra året i rad som vi inte kan göra det.

Med tanke på att vi börjar skönja slutet på detta elände, hoppas vi kunna fira våra kära studenter nästa år. Under tiden vill vi passa på att gratulera hjärtligt alla våra medlemmar som antingen själva eller någon av deras närstående tar studenten detta år.

Vi önskar dem härligt firande och lycka till i livet efter studenten, vare sig det är vidareutbildning eller insteg i arbetslivet.

Styrelsen för Svensk-kurdiska Riksförbundet

Bli först med att kommentera

Kommentera

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*